1. Anasayfa
  2. Squat
Trendlerdeki Yazı

Squatın Faydaları Saymakla Bitmiyor! Neden Yapmıyorsun?


0

Spor salonunda yaptığım çeşitli hareketler squata başlayana kadar hiçbir işe yaramadı. İşte squatın faydalarını o zaman anladım. Gözlemlediğim kadarıyla, spor salonlarında çok az kişi squat egzersizini yapıyor. Aslında çoğu insan zorlayıcı bir hareket olduğu için squat yapmıyor ve şöyle düşünüyorlar: ‘’Squat dizler için zararlıdır’’. Açık konuşmak gerekirse, her hafta serbest ağırlık kullanarak ve her tekrarda paraleli kırarak squat yapmazsanız antrenman programınız etkisiz hale gelecektir. Şimdi squatın faydaları neymiş onlara bakalım:

UfaBizPhoto

1. Squat Güç Kazandırır

Güç, vücudunuzu dış dirence karşı hareket ettirme yeteneğinizdir. Squat yaparken ve yer çekimi ağırlığı aşağıya çekerken bar sırtınızdadır. Kaslarınız siz çömelirken barı kontrol etmek ve tekrar ayağa kalkmanız için yer çekimine karşı bir güç üretmek zorundadır. Squatınızı artırın böylelikle kaslarınızın gücünü de artırmış olacaksınız. Bu kuvvet spora ve günlük yaşantınıza da aktarılır çünkü Squat sizin bütün vücudunuzu çalıştırır.

2. Squat Kas İnşa Eder

Squat çok sayıda kasınızı çalıştırır. Bacaklarınız bükülür, gövdeniz sıkı kalır ve üst bedeniniz barı destekler. Bütün bu kaslar ağırlığı dengelemek ve squat yapmak için aynı anda çalışır. Bu durum testosteron gibi kas geliştirme hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur. Yaptığınız squat ne kadar ağır olursa, kaslarınız da bir o kadar büyür ve güçlü olur.

3. Squat Yağ Yaktırır

Vücudunuz yediğinizden daha fazla enerji yaktığında yağ kaybetmeye başlarsınız. Kaslarınız ağırlığı kaldırmak için enerji harcar. Ağır squatlar, diğer hareketlere göre daha fazla enerji yakar. Ayrıca antrenman sonrasında metabolizmanızı artırır. Bu durumu uygun bir beslenme ile desteklediğinizde, squat egzersizi yağ yakmanıza yardım edecek ve siz de karın kaslarınıza kavuşacaksınız.

4. Squat Kondisyonu Artırır

Kalbiniz kastan oluşur. Squat, kalbiniz de dahil olmak üzere kaslarınızı güçlendirir. Bu da herhangi bir hareketi daha az çaba göstererek daha etkili yapmanızı sağlar. Eğer güçlü bir kalbiniz varsa, merdivenlerden çıkmak veya koşmak kalbinize daha az yük bindirir. Bu, zamanla kalp atış hızınızı ve tansiyonunuzu düşürür ve kardiyovasküler kondisyonunuzu artırır. Bazı doktorların sizlere söyleyeceğinin aksine squat egzersizi kalp sağlığı için çok önemlidir.

5. Squat Dayanıklılığı Artırır

Squat bacaklarınızı güçlendirir. Sizin daha hızlı ve uzun süre koşmanızı sağlar . Bu, tabii ki aniden bir maraton koşabileceğiniz anlamına gelmez. Fakat 5 kilometrelik bir koşuyu eski halinize göre daha kolay tamamlarsınız. Squat sizi yavaşlatmaz ve hantallaştırmaz. Squatı ağırlığınızı ikiye katladığınızda kas kütlesi kazanacaksınız ama bu kas kütlesi asla sizi yavaşlatmayacak. Aslında squat daha çok arabanıza daha güçlü bir motor koymak gibidir.

6. Squat Patlayıcılığı Artırır

Patlayıcılık hızlı bir şekilde kuvvet üretme yeteneğinizdir. Fizikte bu güçtür: belirli bir zaman içinde ne kadar iş yapabilirsiniz (P=W/t). Daha güçlü bacaklar aynı süre zarfında çok daha fazla iş yapabilirler. Verilen süre içinde ne kadar fazla iş yaparsanız, o kadar çok güce sahip olursunuz. Squat, gücü artırarak bir patlayıcı kuvvet yaratır. Spor yaparken sizi yavaşlatmaz aksine sizi daha hızlı ve çevik hale getirir.

7. Squat Kemikleri Güçlendirir

Siz squat yaparken yer çekimi de barı aşağı doğru çeker. Bu barın altındaki her şeyi sıkıştırır. Kemikleriniz, bu dikey baskıya güçlenerek tepki veren canlı dokulardır. Squat, büyümeyi veya boy uzamasını engellemez aksine kemiklerin yoğunluklarını artırır. Kemiklerinizi daha güçlü hale getirir ve kırılma olasılıklarını azaltır. Squat hareketi, kırılganlığa ve kemik erimesine karşı korur.

8. Squat Eklemleri Güçlendirir

Squat; diz, kalça, ayak bileği eklemlerinizi, omurganızı ve eklemlerinizin çevresindeki kasları güçlendirir. Ayrıca tendonlarınızı ve bağ dokularınızı da güçlendirir. Bu güçlenme de eklemleriniz ve omurganız için destek oluşturur. Onları sakatlanmalara karşı korur. Ek olarak, bel ve diz ağrılarınızdan da kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buradaki kilit nokta, doğru formda squat yapmanızdır. Böylece eklemlerinize gereksiz stres yüklemek yerine onları güçlendirirsiniz.

9. Squat Esnekliği Artırır

Squat sizi ”kaslı” ve esnek olmayan bir insana çevirmez. İlk kez squat yapan kişiler esnek olmadıklarını fark ederler çünkü , bu zamana kadar paralelin aşağısına kadar çömelmemişlerdir. Squat sizi esnek olmayan bir hale getirmez aksine squat yapmak için esnek olmanız zorunludur. Her hafta squat yapmak bacaklarınızı tam bir hareket aralığında hareket ettirir. Bu da bel ağrılarınızı önleyecek uygun kalça esnekliğinizi korur.

10. Squat Dengeyi Geliştirir

Squat, vücudunuz hareket ederken barı dengelemenizi öğretir. Bu da sizin dengenizi ve koordinasyonunuzu geliştirir. Ayrıca vücut farkındalığınızı (propriyosepsiyon) artırır. Squat sizi dengenin ön planda olduğu egzersizlerde daha iyi hale getirir ve yeni beceriler kazandırır. Karanlıkta merdivenlerden çıkarken düşme olasılığınızı azaltır ki bu da yukarıda bahsettiğim vücut farkındalığına çok güzel bir örnektir. Makinelerde (Smith Machine vb.) squat yapmayın. Serbest ağırlıklar ile yapın ki dengenizi geliştirebilin.

11. Squat Disiplin İnşa Eder

Squat zordur. İstemeseniz bile size zor gelen şeyleri yapmak zihninizi ve iradenizi çalıştırır. Bu da spor salonunda sonuç almak için çok önemli olan disiplin ve mental cesareti oluşturur. Aynı zamanda hayatınızın diğer alanlarına da transfer olabilen disiplini inşa eder. Beslenme alışkanlıklarınıza bağlı kalmanıza, uykunuzun düzene girmesine, zor işlerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Squat egzersizleri disiplin inşa eder.

Aslında çok daha fazlası var. Genel olarak ağırlık kaldırmak kolesterolü düşürür, glikoz metabolizmasını ve insülin direncini geliştirir vb. Squat, yapabileceğiniz en iyi ağırlık egzersizidir çünkü daha uzun hareket aralığında daha fazla kas çalıştırır. Ayrıca diğer hareketlerden daha fazla ağırlık ile çalışabilirsiniz. Eğer sadece bir hareket yapmak için zamanınız varsa yapmanız gereken tek hareket squat olsun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir