1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Su İçmek Sağlık İçin Çok Önemli, Peki Neden?


0

Su içmek, insan sağlığı ve vücut fonksiyonlarının devamlılığı için çok önemlidir. Su, vücudumuzu formda tutabilmek ve optimal sağlık seviyemizi koruyabilmek için en temel besindir. Vücut fonksiyonlarımızın daha iyi işleyebilmesi için su hayati önem taşır.

Eğer fiziksel olarak çok aktifseniz, araştırmalar suyun vazgeçilmez olduğunu gösteriyor. İşte bol su içmeniz için 6 önemli neden:

1. Su Temel Bir Besindir

Su İçmenin Yararları - Günde Kaç Litre Su İçmeliyim - Su İçmek Zayıflatır Mı
Guido Mieth

İnsan vücudunun neredeyse %60’ı sudan oluşur. Yapılan araştırmalar her gün bol su içmenin insan sağlığı için çok yararlı olduğunu gösteriyor.

Kısacası bütün yaşamsal faaliyetlerimizde önemli bir rol oynar. Kendimizi daha dinç ve sağlıklı hissetmemizi sağlar.

2. Su İçmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur

1Daniels MC, Popkin BM. Impact of water intake on energy intake and weight status: a systematic reviewNutr Rev. 2010;68(9):505-521. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00311.x Araştırmalar gösteriyor ki; günlük su alımını artırmak, yüksek kalorili içeceklerin yerine su tüketmek, kilo verme sürecinde büyük rol oynayacaktır. Ayrıca gereksiz kalori yüklü içecekleri ve meyve sularını tüketme isteğinizi de azaltacaktır.

Nutrition Reviews’a göre, kalorili ve tatlandırılmış içeceklerin yerine su tüketmek genel kalori alımını azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

İnsanlar genellikle susuzluğu açlık ile karıştırır ki bu da kilo almaya teşvik edebilir. Vücudunuzdaki hidrasyonu bol su içerek koruyabilirseniz, porsiyonlarınızı daha kontrollü yönetebilirsiniz.

Eğer gün içinde sürekli yorgun hissediyorsanız, beslenme uzmanları size genellikle sıvı alımınızı kontrol etmenizi önerirler. Yetersiz sıvı alımı yorgunluk ve bitkinliğe neden olabilir.

Su kaynaklı termojenez üzerine yapılan bir araştırma, soğuk su içmenin vücuttaki enerji tüketimini arttırdığını göstermiştir. Bu enerji tüketimi artışı ise vücudumuzun kendi ısısını koruma isteğinden kaynaklanıyor. Soğuk su ile beraber vücut ısımız düşüyor ve vücudumuz bu ısıyı normale çevirmek için enerji harcıyor. Bu teori de artan metabolizma hızı ve kilo kaybını açıklar nitelikte.

3. Su İçmek Karın Şişkinliğini Azaltır

Vücudumuzdaki ödem veya karnımızdaki şişkinlik hissi bizi rahatsız edebilir. Karın şişkinliği genellikle zayıf sindirim sistemi ya da artan sodyum alımından kaynaklanır. Ayrıca kadınların adet dönemlerindeki hormon dalgalanmalarına bağlı olarak da şişkinlik gerçekleşebilir. Vücuttaki ödemler ve karındaki şişlik böbrek problemleri gibi sağlık sorunlarına işaret olabilir.

Pek çok insan karınlarında şişkinlik hissettiklerinde su içmekten kaçınırlar. Fakat aksine bol su içmeleri gerekir. Eğer sık sık karnınızı şişkin hissediyorsanız bir sağlık uzmanına danışmanızda fayda var.

Daha fazla su içmek, vücutta tutulan tuzu azaltacaktır. Ayrıca karın şişkinliğine sebep olan yiyeceklerin sindirimini hızlandıracak olan kolonun işlevini artırır.

4. Su İçmek Sindirime Yardımcı Olur

Yetersiz sıvı alımı sindiriminizi olumsuz yönde etkileyebilir ve kabızlığa neden olabilir. Vücut fonksiyonlarımızın düzenli ve rahat bir şekilde işlemesini sağlamak için yeterince su içtiğinizden emin olmalısınız.

Gün içerisinde yediklerinizden ve içtiklerinizden elde edilen su, kalınbağırsakta çözünür ve liflere bağlanır. Bu dışkı kütlesini artırmaya ve taşıma süresini azaltmaya yardımcı olur.

Bu görevleri gerçekleştirmek için vücudunuzda yeterli sıvı olmadığında, vücudunuz dışkınızdan su çeker. Bu da kabızlık semptomlarına yol açar.

5. Su İçmek Cildin Sağlıklı Görünmesini Sağlar

Kuru ve cansız bir ciltten muzdarip misiniz? Daha fazla su içmelisiniz. Berrak ve duru bir cilt içten başlar ve vücudunuzdaki hidrasyondan faydalanır.

Vücut özellikle antrenman sırasında ve sıcak çevre koşullarında terleme yolu ile çok fazla su kaybeder. Su içmek cildimizin doğal yollar ile yağlanmasını ve yenilenmesini sağlar.

Cildinizi nemlendirmek için nemlendirici losyonlar da kullanabilirsiniz. Ancak bol su içmek, nemli bir cilt için ilk seçenek olmaya devam etmekte.

6. Günde Kaç Litre Su İçmeliyim?

Su gereksinimi; yaşa, çevreye ve aktivite seviyesine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Günlük yaşamımızda terleme, nefes alma ve tuvalete gitme gibi çeşitli aktivitelerle beraber vücudumuzdan su atarız. Fiziksel olarak aktif isek, sıcak bir iklimde yaşıyor isek, ishal veya kusma gibi semptomlar gösteriyorsak çok daha fazla su kaybedebiliriz.

Vücudunuzun sağlıklı kalması için kaybedilen suyun yerini hemen doldurmak gerekir. Her gün yeterince su içip içmediğinizi bilmiyorsanız idrarınızın rengini kontrol edin. Sağlıklı bir idrar oldukça açık hatta şeffaf bir renktedir. Bu da bol su içtiğinizin basit bir göstergesidir.

Yazı Kaynakları
1. Daniels MC, Popkin BM. Impact of water intake on energy intake and weight status: a systematic review. Nutr Rev. 2010;68(9):505-521. doi:10.1111/j.1753-4887.2010.00311.x

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir