1. Anasayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Aç Karnına Spor Yapmak Zararlı Mı, Yararlı Mı?


0

Bu Yazıda Neler Var?

Aç karnına spor yapılmalı mı? Bu sorunun cevabı bazı koşullara dayanıyor.

Genellikle sabahları kahvaltı yapmadan önce spor yapmanız önerilir. Çünkü bu yöntemin kilo vermeye yardımcı olduğuna inanılır. Fakat yemek yedikten belli bir süre sonra spor yapmak size daha fazla enerji verir. Bu da antrenmandaki atletik performansınızı artırır.

Aç karnına spor yapmanın yararlarını ve zararlarını, spordan önce ve sonra ne yemeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam etmenizi öneriyorum.

Aç Karnına Spor Yapmak Yararlı Mı - Sabah Aç Karnına Yürüyüş Zayıflatır Mı - Aç Karnına Spor Yapmak Kilo Verdirir Mi
Nikada

Aç Karnına Spor Yapmak Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Açken spor yapmak ‘‘fasted cardio’’ olarak da bilinir. Bu teoride, vücudunuz son aldığınız besinler yerine, önceden depolanmış olan yağ ve karbonhidratları kullanır. Bu da daha yüksek yağ kayıplarına yol açabilir.

2016 yılında yapılan araştırmalar, aç olarak spor yapmanın kilo yönetimi açısından faydalı olabileceğini işaret ediyor. 12 erkek arasında yapılan araştırma, kahvaltı yapmadan spor yapanların 24 saat içerisinde daha fazla yağ yaktığını ve kalori alımlarını azalttığını gösteriyor.

Fakat yapılan başka bir araştırma ise, bu teoriyi ortadan kaldırıyor. 2014’te 20 kadın üzerinde bir araştırma yapılıyor. Tok olarak spor yapan ve aç olarak spor yapan gruplar arasında yağ yakımı ve kalori alımı yönünden bir fark bulunamıyor. Araştırmanın bir parçası olarak, araştırmacılar 4 hafta boyunca katılımcıların vücut ağırlığını, vücut yağ yüzdesini ve bel çevresini ölçüyorlar. Bu araştırmanın sonunda, her iki grubun da vücut ağırlığında ve yağ kütlesinde eşit oranda azalma gözleniyor. Bu da aç karnına spor yapmak ile tok karnına spor yapmak arasında çok da bir fark olmadığını gösteriyor.

Ancak bu bulguları genişletmek için uzun bir süre boyunca daha derinlemesine araştırmalara ihtiyaç var.

Aç karnına spor yapmak vücudunuzun proteini yakıt olarak kullanmasına da neden olabilir. Bu da spordan sonra hasar gören kaslarınızı onarmaya ve yeni kas inşa etmeye yardımcı olan proteinleri içerir. Yani hasar gören kaslarınız onarılamaz ve yeni kas inşa edemezsiniz. Ayrıca, vücudunuzun enerji kaynağı olarak yağı kullanması, vücut yağ oranınızı düşüreceğiniz ya da daha fazla kalori yakacağınız anlamına da gelmiyor.

Aç Karnına Spor Yapmak Zararlı Mı?

Aç karnına spor yapmayı destekleyen bazı araştırmalar olsa da, bu durumun ideal olduğu söylenemez. Açken spor yaptığınızda, değerli enerji kaynaklarınızı boşa harcamış olabilir ve dayanıklılığınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca baş dönmesi, mide bulantısı, kan şekeri düşüşü veya vücut titremelerine neden olabilir.

Diğer ve en önemli olasılık ise, vücudunuzun enerji için sürekli olarak yağ rezervlerini kullanmaya alışabilir. Bu durum da normalden daha fazla yağ depolamasına neden olabilir. Bu da hedefiniz olan yağ yakımının aksine, daha fazla yağ depolamanıza neden olur.

Atletik Performansı Artıracak Yiyecekler

Atletik performansınızı artırmak için dengeli bir diyet uygulayın.

 • Bütünleyici, besleyici ve doğal yiyecekler tüketin.
 • Beslenmenize taze meyve / sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi sağlıklı karbonhidratları dahil edin.
 • Zeytinyağı, hindistan cevizi yağı ve avokado gibi sağlıklı yağları tercih edin.
 • Yağsız et, yumurta ve az yağlı süt ürünlerinden protein ihtiyacınızı karşılayın.
 • Kuruyemiş, balık, fasulye ve yeşil sebze gibi demir yönünden zengin yiyecekleri beslenmenize eklemenin size fazlaca yararı olacaktır.

Eğer antrenman yapmadan önce bir öğün yemek isteyebilirsiniz. O zaman kolayca sindirilebilen karbonhidrat, protein ve yağ içeren bir öğün seçin. Antrenmandan en az 2 ya da 3 saat önce yemek yiyin. Eğer zamanınız kısıtlıysa enerji barı, fıstık ezmesi ya da taze veya kuru meyve atıştırdıktan sonra antrenmanı gerçekleştirin.

Antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında su, sporcu içecekleri veya meyve suyu içerek vücut hidrasyon seviyenizi koruyun. Smoothie ve öğün yerine geçebilecek yiyecekler de sıvı alımınıza yardımcı olabilir.

Bazı yiyecekler, antrenmandan sonra kas onarımını hızlandırabilir. Antrenmanınızı bitirdikten sonra 30 dakika ile 2 saat içerisinde karbonhidrat, protein ve lif içeren yiyecekler tüketin. Sağlıklı proteinler bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve yaralarınızın iyileşmesini hızlandırabilir. C ve D vitamini, çinko, kalsiyum içeren yiyecekler de sağlık açısından çok yararlıdır.

İşte antrenman sonrasında tüketilebilecek birkaç seçenek:

 • Meyve smoothie
 • Enerji barı
 • Sandviç
 • Tam tahıllı ekmek
 • Soya sütü
 • Kuruyemişler
 • Kuru erik ve kuru erik suyu

Antrenmandan Önce Mi Yoksa Antrenmandan Sonra Mı Yemek Yemeliyim?

Yaptığınız aktivite türü, antrenmandan önce yemek yemeniz gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Yürüyüş, yoga veya golf gibi hafif ya da düşük etkili egzersizler için önceden yakıt doldurmanıza ihtiyaç olmayabilir.

Fakat çok fazla güç, enerji ve dayanıklılık gerektiren egzersizlerden önce tabii ki yemek yemelisiniz. Buna tenis, koşu ve yüzme gibi sporlar da dahildir. Hatta bir saatten fazla sürecek bir antrenman planlıyorsanız enerji depolarınızı doldurmanız gerekir.

Bir saatten fazla süren yorucu antrenmanlar sırasında yemek ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu size vücudunuz tarafından gönderilen bir uyarıdır. Antrenmanınıza devam edebilmek için gereken kan şekeri seviyenizi korumanızı sağlar. Ayrıca bu uygulama, kaslarınızda toplanmış enerjiyi korumanıza ve kas kütlenizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Ne yediğinize ve nasıl antrenman yaptığınıza göre şekillenen bir sağlık probleminiz var ise, bu antrenman ve beslenme programlarınızı bir uzman ile yapmanız önemlidir.

Diyabet hastasıysanız antrenman öncesinde, sırasında ve sonrasında kan şekeri seviyenizi dikkatlice takip etmeniz gerekiyor. Tiroid rahatsızlığınız, tansiyon probleminiz var ise, antrenman sırasında uygun olduğunuz zamanlarda size iyi gelecek atıştırmalıklar tüketebilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir