1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Yaza Kadar Kilo Vermek ve Yağlardan Kurtulmak


0

Kilo vermek kolay bir olay değildir. Tabii bunu zaten herkes biliyor. Zaten çok yorucu ve uğraştırıcı bir iş olan kilo verme, yaz aylarının da getirmiş olduğu sıcaklıklarla beraber daha da zor bir hal alıyor. Ancak doğru bir planlama ve bence güçlü bir irade ile herkes hedeflediği yaz vücuduna ulaşabilir.


Yaza kadar hızlı kilo vermek için birçok yöntem denemiş olabilirsiniz. Eğer şimdiye kadar başarılı olamadıysanız, özellikle yaz aylarında tekrardan denemeye çalışmak motivasyonunuzu düşürebilir. Ben de size bu süreçte destek olabilmek adına bilimin de yol göstericiliğini kullanarak sizlere bir liste derledim. O zaman lafı uzatmadan hemen konuya gireyim.

Kilo Vermek - Zayıflamak İçin Yapılacaklar - Zayıflama Çayı

Yaza Kadar Nasıl Kilo Verebilirim?

Sıcak havalar aslında kilo vermek için çok da kötü zamanlar değildir. Bu sıcak mevsimlerde insanlar genelde çok açlık hissetmezler. Ayrıca sıcak mevsimlerde dehidre olmamak için diğer mevsimlere göre daha fazla su içmek, yemek yeme isteğinizi bastıracak bir unsurdur.

1Güne Bir Bardak Su ile Başlayın

Mevsim ne olursa olsun vücudunuzdaki hidrasyonu korumanız gerekiyor. Yaz aylarına geldiğimizde ise vücudumuzdaki hidrasyonu sağlamak diğer zamanlardan çok daha fazla önem taşıyor. Sıcak havalar terleme oranınızı ve sıklığınızı da çok fazla artırıyor. Bu yüzden, güne bir bardak dolusu su ile başlamak çok yararlı ve sağlıklı bir tercih olacaktır. Dahası, kilo vermek için çok önemli olan metabolizmanızı da hızlandıracaktır.

Bol su içmek sadece sizi dehidrasyondan uzak tutmakla kalmaz termogenezi de tetikler. Bu olay da yağ yakımına ve kilo kaybına yardımcı olur. Güne su içerek başlamak bağırsak hareketlerinize de yardımcı olacaktır. Böylece eğer kabızlık sorununuz varsa o da ortadan kalkacaktır.

2Bol Meyve ve Sebze Tüketin

Yaz aylarında, eğer özellikle kilo vermek istiyorsanız, et tüketimini azaltmak önemlidir. Sebze ve meyvelerden oluşan bir beslenme programı uygulamak daha iyi olacaktır. Sebze ve meyveler size sadece yeterli besin değerlerini sağlamakla kalmazlar, aynı zamanda bolca lif içerdikleri için kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Yeşillikler ve sebzeler, çok daha iyi bir sindirim için bolca lif içerdiklerinden günde en az bir kere salata yemeniz sizin yararınıza olacaktır. Burada sizlere et ya da protein tüketimini tamamen sıfırlayın demiyorum. Vücudunuzun günlük ihtiyacı kadar protein almanız gerekiyor tabii.

Sebze tüketimi sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca kardiyovasküler sorunların olasılığını da azaltır. Salatalarınızı fazla çeşitlilikte ve miktarda sebze ve meyvenin yanı sıra biraz ceviz ve badem ile hazırlamaya çalışın. Omega-3 ve magnezyum içerdiklerinden dolayı bağışıklık sisteminizi ve cildinizi iyileştirecektir.

3Günde Bir Kez Yeşil Çay İçin

Yeşil çay size bir çok sağlık yararı sunar. Sadece aktif ve odaklanmış kalmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yüksek düzeyde antioksidanları ile birlikte gelir. Bu kilo verme yolcuğunuzda katehin içerdiği için sizin dostunuz olacaktır. Eğer ne olduğunu merak ediyorsanız, katehin bel çevresindeki yağların fazlaca depolanmasını önleyen bir antioksidandır. Bu da kilo vermenize yardım edecek başka bir etmendir.

Sabah veya akşam bir bardak yeşil çay içmeye çalışın. Fakat bunu şeker tüketmeden yapmaya özen gösterin. Kilo vermeye çalışırken şekerden uzak durmak hatta kaçmak çok önemlidir. Eğer yeşil çayı seviyorsanız günde 4-5 bardak tüketebilirsiniz, aynı zamanda sizi kardiyovasküler sorunlardan da uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

4Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketin

Yaz yaklaşırken kilo vermek için mücadele ederken atıştırmalıkların iyi bir fikir olmadığını biliyorsunuzdur tabii. Ama, bu bilgiye kısmen doğru diyebiliriz. Atıştırmalıklar, eğer kilo vermek için doğru olanları seçiyorsanız size kilo verme maceranızda yardımcı olacaktır. İşlenmiş atıştırmalıkları aklınızdan çıkarın.

Diyetinize artık sağlıklı atıştırmalıkları eklemenin zamanı geldi. Peki kilo vermek için sağlıklı atıştırmalıklar nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Açıkçası yüksek proteinli; düşük karbonhidrat ve şekerli atıştırmalıklar kilo vermede size destek olacaktır. 1Wien, M. A., Sabaté, J. M., Iklé, D. N., Cole, S. E., & Kandeel, F. R. (2003). Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International journal of obesity and related metabolic disorders : journal of the International Association for the Study of Obesity27(11), 1365–1372. https://doi.org/10.1038/sj.ijo.0802411 Tuzsuz badem gibi atıştırmalıklar kilo vermek için harikadır. Ayrıca kan şekeri seviyenizi korumanıza yardımcı olurlar, bu da beyninizin çok fazla açlık sinyali vermekten uzak tutar.

5Geceden Hazırlanmış Yulaflı Kahvaltı

Yazın sıcak sabahlarında serinletici bir şeyler yemekten hoşlanıyorsanız, geceden hazırlanan bir yulaf ezmesi sizin için ideal bir kahvaltı olabilir. Sabah uyandığınızda ferahlatıcı, yemeye hazır ve lif açısından da çok zengin bir kahvaltınız olacak. Bu nedenle, sabahları yulaf yemek gün boyu sizi tok tutacak ve bu da aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olacak.

Daha iyi bir tat için ben çilek, muz, elma gibi meyveleri ekliyorum ama tabii hepsinin kendi günlük ihtiyacıma göre ağırlıkları farklı oluyor. Bir de bunlara %80 üstü bitter çikolata ekleyince en sevdiğim öğün haline geliyor. 2Chang, H. C., Huang, C. N., Yeh, D. M., Wang, S. J., Peng, C. H., & Wang, C. J. (2013). Oat prevents obesity and abdominal fat distribution, and improves liver function in humans. Plant foods for human nutrition (Dordrecht, Netherlands)68(1), 18–23. https://doi.org/10.1007/s11130-013-0336-2 Düzenli olarak yulaf tüketimi vücut yağının, BMI’ın ve vücut ağırlığının azalmasına yardımcı olur.

6Her Gece Yeterince Uyu

Evet! Sıcak yaz havaları kolayca uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır. Fakat, bu yatağa gitmenizi erteleyebileceğiniz ve bunun yerine saatlerce sosyal medyada dolaşmanız ya da film izlemeniz anlamına gelmez. Çünkü ne kadar sıkı bir diyet yaparsanız yapın, 3Nedeltcheva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. (2010). Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of internal medicine153(7), 435–441. https://doi.org/10.7326/0003-4819-153-7-201010050-00006 ideal uyku eksikliğiniz kilo vermenizi engelleyecektir.

Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız günde 7-8 saat arası uyumalısınız. Uyku eksikliği, çeşitli karmaşıklıkların yanı sıra fazla yağlanmaya da neden olur. Uykuya dalmanıza yardımcı olması için meditasyon yapmaya veya sakin, yatıştırıcı müzikler dinlemeye çalışın. Eğer insomnianız varsa mutlaka bir doktora gidip destek alın. Yoksa bütün çabalarınız boşa gidebilir.

7Yemeklerinize Baharat Ekleyin

Yaz sıcaklarında ferahlatıcı yemekler yemek isteyebilirsiniz ve baharatlar sizleri bayıyor olabilir. Fakat baharatlar yemeğinizin tadını güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda da sağlık açısından birçok fayda sağlar.

Hardal, toz kırmızı biber ve acı biber gibi baharatlar yağ yakıcı bir kimyasal olan kapsaisin içerir. Bu yüzden bu baharatları yemeklerinizde sıkça kullanmaya özen gösterin. Ayrıca bu baharatlar metabolizmanızı hızlandırarak kalorileri hızlı ve verimli bir şekilde yakmanızı sağlar. Ayrıca tüm gün boyunca tok hissetmenize yardımcı olurlar. Kısaca, kapsaisin içeren baharatlar hem yemeklerinizi güzelleştirir hem de kilo vermenize yardımcı olur. Bu nedenle, yemeklerinize baharat eklemeyi unutmayın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sporcu Beslenmesi Nedir? İşte En İnce Detayları!

8Antrenmanın Önemini Sakın Küçümsemeyin

Doğru diyeti uygulamak, güzel uyku uyumak ve bol su içmek kesinlikle kilo vermek için işe yarar. Ancak, eğer yaz için kilo vermek istiyorsanız, vücudunuzu fiziksel aktiviteye maruz bırakmanız gerekiyor. İster spor salonuna gidip ağırlık kaldırın, ister sadece evde egzersiz yapın. Ama kesinlikle bir fiziksel aktivite içerisinde olmanız kilo vermenizi destekleyecektir.

Fiziksel egzersizler zaten kanıtlanmış ve etkili bir kilo verme yöntemidir. Bunu herkes biliyor ama çok az kişi harekete geçiyor. O halde o çok az kişi içerisinde olun ve fazla yağlarınızı yakın. Düzenli ağırlık kaldırmayı sevmiyorsanız koşu, yüzme veya benzeri diğer alternatif fiziksel aktiviteleri deneyin.

9Sabah Güneşinde Yürüyüş Yapın

Doğrusunu söylemek gerekirse yaz sıcağında sabah erken kalkıp yürüyüşe ya da koşuya çıkmak iyi hissettirmiyor olabilir. Ancak kilo vermeye çalışıyorsanız bunu yapmalısınız. Çünkü güneşe maruz kalmak size sadece D Vitamini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yağ yakımına da yardımcı olur.

Yazı Kaynakları
1. Wien, M. A., Sabaté, J. M., Iklé, D. N., Cole, S. E., & Kandeel, F. R. (2003). Almonds vs complex carbohydrates in a weight reduction program. International journal of obesity and related metabolic disorders : journal of the International Association for the Study of Obesity, 27(11), 1365–1372. https://doi.org/10.1038/sj.ijo.0802411
2. Chang, H. C., Huang, C. N., Yeh, D. M., Wang, S. J., Peng, C. H., & Wang, C. J. (2013). Oat prevents obesity and abdominal fat distribution, and improves liver function in humans. Plant foods for human nutrition (Dordrecht, Netherlands), 68(1), 18–23. https://doi.org/10.1007/s11130-013-0336-2
3. Nedeltcheva, A. V., Kilkus, J. M., Imperial, J., Schoeller, D. A., & Penev, P. D. (2010). Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity. Annals of internal medicine, 153(7), 435–441. https://doi.org/10.7326/0003-4819-153-7-201010050-00006

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir